Dostoyevski

Dostoyevski

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Amcamın Rüyası
‘Thomas Mann’ ın ‘Doğu’nun Dantesi ve Maksim Gorki’nin ‘Rus Shakespeare ’i’diye nitelediği Fyodor Miahiloviç Dostoyevski ,Tolstoy’ un yanı sıra, klasik R us edebiyatının tipik temsilcisi ve simgesidir. Dostoyevski’ nin sanatsal ustalığı herkesçe kabul edilmekle kalmayıp, dünya edebiyatının önde gele..
7,00TL
Başkasının Karısı
Dünyanın en büyük yazarlarından olan Dostoyevski’nin ilk yazılarından başlayarak iki unsur dikkat çeker: Acıma ve psikoloji. Bu iki unsur onun hayatı boyunca araştırıp açığa çıkartmaya çalışacağı‘İnsan’ın özünün ancak bu hallerde kavranabileceği inancına da temel oluşturur. Bu bakımdan, modern psiko..
5,00TL
Başkasının Karısı
Ruhsal çözümleme, ünlü Rus yazarı "Dostoyevski"nin hemen hemen tüm yapıtlarının ana eksenini oluşturur. "Başkasının Karısı", Dostoyevski'nin "Kıskançlık" üzerine kurduğu ve onun, ruhsal çözemlenin ustası olduğunu kanıtlayan uzun öykülerinden biridir. Dostoyevski, kitabın ikinci uzun öyküsü olan "Dür..
5,00TL
Beyaz Geceler
Maksim Gorki’nin  “Rus Shakespear’i” olarak nitelediği Dostoyevski, her türlü ‘insanlık hali’nin yetkin bir anlatıcısı ve ruh çözümlemecisidir. Karamazov Kardeşler, Budala, Ecinniler gibi büyük yapıtlar yazmasının yanı sıra,   kısa öyküler yazmakta da kalemini kanıtlamıştır. Bu kısa öykül..
5,00TL
Beyaz Geceler
"Dostoyevski"den, dört gecelik bir aşkın öyküsünü sunuyoruz:  "Beyaz Geceler". Yaz mevsiminin en uzun gecelerinde yanan bir aşktır bu. Güneşin, akşamın çok geç vakitlerinde battığı, sabahın çok erkeninde doğduğu uzun gecelerin bir aşkıdır. Belki iki aşk demek gerekir. Nastenka'ya aşık düşçü ka..
5,00TL
Budala
<< Gülünç olma düşüncesi bizi utandırmamalı, değil mi ?.. Gülünç olmak bazen iyi hatta çok iyidir. O zaman insan başkalarına karşı daha hoşgörülü olabiliyor. Her şeyi birden anlamamak mümkün mü? İnsan bir anda mükemmel olamaz… Sizin adınıza , hepimizin adına korkuyorum…Tümümüzün kurtuluşu içi..
28,00TL
Delikanlı
Dostoyevski ,insanın iç çatışmalarının, ruhsal hesaplaşmalarının romancısı olarak bilinir. Delikanlı ‘daysa kültür ve ideolojinin içsel etkileriyle hesaplaşıp çağdaş insan olabilmenin kavgasını veriyor. İnsanlar belli bir kültür ve ideolojinin içinde doğarlar, onunla koşullanırlar, ama böyle kurulan..
28,00TL
Ebedi Koca
Psikolojiyi ve acımayı yapıtlarının asıl unsurları haline getirmiş olan Dostoyevski, bu bakımdan Nietzsche ile daha sonra ortaya çıkacak olan  Varoluşçuluğun sorunlarını vaktinden önce sezmiş ve ardıllarına kaynak olmuştur. Komedi ve trajedi arasında mekik dokuyan yapıtı Ebedi Koca’da evlilik&n..
6,00TL
Ecinliler
1789 Büyük Fransız Devrimi, hemen gününden başlayarak bütün dünya toplumlarını etkilemiştir. Bu devrim başka devrimsel niteliklerin de kaynağı olmuştur. İnsanlığın anlağında mutlu geleceğin düşünsel süreçlerini başlatmış, türlü savaşımlara yol açmıştır. Rusya’da sosyalizm, nihilizm ve narodizm hep b..
30,00TL
Ev Sahibesi
Dostoyevski, Ordinov’un Katerina’ya tutkusunu konu ettiği Ev Sahibesi adlı bu uzun öyküsünde, yine insan kişiliklerinin özlerine iniyor. Dostoyevski’nin bu derinlemesine  arayışı klasikleşen bir uzun öykü yaratıyor Ev Sahibesi ile. Aşk arayışı ile düşsellik arasındaki ilişkinin irdelediği bu uz..
5,00TL
Ezilenler
”İnsan” ın özüne inmeyi daha ilk yapıtlarından başlayarak yazdıklarının ana unsuru haline getiren Dostoyevski, modern psikolojinin, Nietzsche ve varoluşçu düşüncenin de öncüsü sayılır.Kişilik iyiyle kötü, ezenle ezen gibi olguların asıl gizemini bulmak onun hayatı boyunca üstünde durup , işleyeceği ..
18,00TL
İnsancıklar
İnsancıklar; Avrupalılar’ın bakış açısıyla , Devrim öncesindeki Rus ‘u simgeleyen Dostoyevski ‘nin ilk romanı olmasının yanı sıra yazarını dünyanın en iyi yazarlarından biri olmaya götürecek yolun daha ilk adımı… İnsanın dramı romanlarında ağırlı bir yer tutan Dostoyevski, bu romanında ‘büyük insan..
7,00TL
Karamazov Kardeşler (Birinci Cilt)
Sadece Rusya’nın değil, dünya edebiyatının da devlerinden biri olan Dostoyevski’nin başyapıtı Karamazov Kardeşler romanı dünya romancılığının da başyapıtı olma ününü hala sürdürüyor. Konusu, estetik bütünlüğü ve yer yer polisiye de yaslanan tekniğinin ulaşılmaz ustalığıyla anıtlaşan bu yapıt, yayıne..
35,00TL
Karamazov Kardeşler (İkinci Cilt)
Sadece Rusya’nın değil, dünya edebiyatının da devlerinden biri olan Dostoyevski’nin başyapıtı Karamazov Kardeşler romanı dünya romancılığının da başyapıtı olma ününü hala sürdürüyor. Konusu, estetik bütünlüğü ve yer yer polisiye de yaslanan tekniğinin ulaşılmaz ustalığıyla anıtlaşan bu yapıt, yayıne..
35,00TL
Kumarbaz
Kumarbaz tüm varlığını, gücünü, yeteneğini, rulet masasına yatıran ; bilinmeyene , tehlikeye özlem duyan: hem başkaldıran, hem korkan; içinde bin bir türlü çelişki barındıran kumar tutkunu bir adamın romanı.  Kendisi de kısa bir süre kumarın tutsağı olan Dostoyevski, belki hiçbir romanına kend..
8,00TL